November 2018

Your IP: 10.2.34.21
Server Time: 2018-11-15 21:51:39

School is responsible for the choice and presentation of views contained in this site and for opinions expressed therein, which are not necessarily those of UNESCO and do not commit UNESCO

Καλώς ήλθατε στον ιστότοπο του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Αθήνας - Γενναδείου.

Ο ιστότοπος  εμπλουτίζεται συνεχώς. Μπορείτε επίσης να ενημερώνεστε για θέματα του σχολείου στο ιστολόγιο και τον παλαιό ιστότοπο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ(Υπουργείο)

Στοιχειώδης Κανονισμός του Σχολείου μας

Πιστοποίηση αναπηρίας υποψηφίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από τα Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.)
Παρασκευή 16-11-2018, ώρα 9.30. Πρόγραμμα γιορτής για την 17 Νοέμβρη.

1η ανακοίνωση για το Συμπόσιο Λυκείων 21-21/2/2019 που οργανώνει η Unesco

Ώρες που δέχονται οι γονείς κάθε Τετάρτη για το σχολικό έτος 2018 - 2019.

Πρόγραμμα σχολικής γιορτής για την 28η Οκτωβρίου

• Θερμά συγχαρητήρια στην μαθήτρια της Β Λυκείου του σχολείου μας  ΑΝΝΑ ΣΠΑΡΟΥ  η οποία πρώτευσε  στον διαγωνισμό EUROSCOLA, στις μαθήτριες  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΠΟΥΡΑ, ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΕΛΕΝΗ ΠΡΩΤΟΠΑΠΑ που αρίστευσαν και σε όλους τους μαθητές και μαθήτριές μας που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό αυτό. Οι  παραπάνω τέσσερις μαθήτριες  συγκαταλέγονται στους μαθητές και στις μαθήτριες που θα εκπροσωπήσουν τη Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης  Αττικής στην ημερίδα που θα διεξαχθεί στο Στρασβούργο την 27η Νοεμβρίου 2018

Αξιολόγηση μαθητών/τριών Γενικού Λυκείου

Από την ανάβαση μαθητών και καθηγητών του σχολείου στο Λυκαβηττό κατά την Αθλητική Ημέρα.

• Με μεγάλη επιτυχία το σχολείο μας συμμετείχε στη βραδιά του ερευνητή που έγινε στο Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος» (ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος») στην Αγία Παρασκευή της Αθήνας στις 5 Οκτωβρίου μετά την αναβολή λόγω καιρικών φαινομένων την περασμένη εβδομάδα. Χιλιάδες επισκεπτών επισκέφτηκαν τους πάγκους των δύο ομάδων μας (Χημείας και Βιολογίας) και άκουσαν από τους μαθητές μας τις δραστηριότητες που γίνονται στο σχολείο μας. Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες και βίντεο από τη βραδιά  εδώ:

Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν:

Α΄ ΤΑΞΗ: Ανδριώτης Γεώργιος, Βουγιούκα Μελίνα, Γαλατσάνου Δέσποινα, Θανάση Μανίκα, Θεοχάρης Μάρκος, Κατάκαλος Διονύσης, Λαγογιάννη Ελενα, Λουκιδέλης Οδυσσέας, Μανιού Ευριδίκη, Μπιτουλάς Κουρούσης Δημήτρης, Νικητέα Αργυρώ, Παναγιωτοπούλου Ευαγγελία, Παναγιωτοπούλου Μαριλένα, Παπαγεωργίου Μοσχούλα Χαραλαμπία, Πάχου Δέσποινα, Σαραντοπούλου Ειρήνη, Τριανταφύλλου Ζωή Αννα, Χάιν Θεανώ, Οικονομόπουλος Βασίλειος.

Β΄ ΤΑΞΗ: Γιάνι Σπυρίδων, Καρατσόλα Μαρία, Λιακοπούλου Γεωργιάνα, Μπάτσαρη Ρέα

Γ΄ ΤΑΞΗ: Νικητέα Σαββίνα και Καλλιβρετάκης Φώτης

Υπεύθυνοι καθηγητές: Βλάσση Μαρία (Χημεία) και Κωσταρίδης Παναγιώτης (Βιολογία).

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Ανακοινώνουμε ότι το σχολείο θα είναι κλειστό αύριο 28/9/2018 λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων (απόφαση της Περιφέρειας).
Επίσης δεν θα γίνει η βραδιά ερευνητή στο Δημόκριτο.

Ενημέρωση υποψηφίων για τις Πανελλαδικές 2019

Προτεινόμενοι Όμιλοι του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2018 - 2019

Οργάνωση και Διεξαγωγή των Επαναληπτικών Εξετάσεων Ειδικών Μαθημάτων για τους υποψηφίους ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2018.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΛΗΡΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΣΗ ΣΤΗ Β ΤΑΞΗ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2018-2019

• Την Τρίτη 11/09/2018 και ώρα 9:30 π.μ. θα γίνει ο αγιασμός του σχολείου. Οι μαθητές/τριες  να έχουν μαζί τους τσάντες γιατί  θα ακολουθήσει διανομή των βιβλίων. Πριν την διανομή των βιβλίων οι μαθητές/τριες να επιβεβαιώσουν τις επιλογές τους (ομάδα προσανατολισμού, μάθημα επιλογής, ξένη γλώσσα κατά περίπτωση). Σε περίπτωση που θα δηλώσουν αλλαγές θα πάρουν σχετικό έντυπο για να υπογραφεί από τον κηδεμόνα τους ή μπορούν να έχουν και έτοιμο κατεβάζοντας το (βλ. παρακάτω). Υπενθυμίζουμε ότι:

Α) Οι μαθητές/τριες της Α! Λυκείου έχουν δικαίωμα αλλαγής της ξένης γλώσσας της προτίμησής τους έως και την 25η Σεπτεμβρίου 2017 και του μαθήματος επιλογής έως και την 30η Σεπτεμβρίου 2017. Υπόδειγμα.

Β) Οι μαθητές/τριες της Β! Λυκείου έχουν δικαίωμα να αλλάξουν Ομάδα Μαθημάτων Προσανατολισμού έως και την 30ή Σεπτεμβρίου κάθε διδακτικού έτους. Υπόδειγμα.

Γ) Οι μαθητές/τριες της Γ! Λυκείου έχουν δικαίωμα να αλλάξουν: Ομάδα Μαθημάτων Προσανατολισμού έως και την 20ή Σεπτεμβρίου κάθε διδακτικού έτους (ν. 4327/2015, ΦΕΚ Α΄ 50) και μάθημα επιλογής έως και την 30ή Σεπτεμβρίου κάθε διδακτικού έτους. Υπόδειγμα.

Οι μαθητές της Α! Λυκείου παρακαλούνται να καταθέσουν στο σχολείο το Ατομικό Δελτίο Υγείας, συμπληρωμένο και υπογραμμένο από ιατρό, με την έναρξη των μαθημάτων. Υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο.

Ατομικό Δελτίο Υγείας

Οδηγίες για τις εγγραφές περιόδου Σεπτεμβρίου 2018.

Προκήρυξη θέσεων μαθητών στο Λύκειό μας

Υποβολή ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις, σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων, έτους 2018

Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2019 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αποφοίτων Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΟΡΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗ

Μετεγγραφές μαθητών που κληρώθηκαν στην Α Λυκείου

Οι μαθητές που κληρώθηκαν στην Α Λυκείου θα κάνουν μετεγγραφή στο σχολείο μας αφού ολοκληρωθεί η εγγραφή τους σε κάποιο Λύκειο. Αυτό μπορεί να γίνει το Σεπτέμβριο, πριν αρχίσουν τα μαθήματα, προσκομίζοντας στο σχολείο μας τη σχετική βεβαίωση ολοκλήρωσης της εγγραφή τους που αναφέραμε παραπάνω.

Αποτελέσματα κλήρωσης για την Α! Λυκείου