1ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών

περιοδικάε
 θεατρικές παραστάσεις

ευρωπαϊκά προγράμματα

1998 - Πρόγραμμα Πήγασος:

Το σχολείο υιοθετεί ένα μνημείο

Το παλιό Πανεπιστήμιο της Αθήνας και η πόλη του 1830

Περιεχόμενα στην ιστοσελίδα:

• Δουλεύοντας και δημιουργώντας

Δουλεύοντας και Δημιουργώντας

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος η περιβαλλοντική ομάδα πραγματοποίησε αρκετούς περίπατους - εξορμήσεις στο Ιστορικό Κέντρο της Αθήνας. Περάσαμε πολλές Κυριακές φωτογραφίζοντας γωνιές της Πλάκας, χαζεύαμε στο Μοναστηράκι και στο Θησείο και γρήγορα καταλάβαμε ότι σε διαδρομές που ακολουθούσαμε καθημερινά πηγαίνοντας στο σχολείο υπήρχαν πολλά τα οποία δεν γνωρίζαμε ή δεν είχαμε προσέξει ποτέ πριν. Προσπαθήσαμε να αφουγκραστούμε τα καθημερινά προβλήματα της περιοχής και μοιράσαμε ένα ερωτηματολόγιο, που οι ίδιοι συντάξαμε, σε κατοίκους και καταστηματάρχες της περιοχής, στους καθηγητές μας, στους φίλους μας, ακόμη και σε περαστικούς. Απ’ όσα είδαμε και από τις απαντήσεις των ερωτηθέντων διαπιστώνεται ότι η κατάσταση στο Ιστορικά Κέντρο διαρκώς βελτιώνεται. Αρκετά έργα που είχαν εξαγγελθεί παλαιότερα (αναστηλώσεις, κυκλοφοριακές ρυθμίσεις κλπ.) είτε έχουν ολοκληρωθεί είτε προχωρούν, αν και όχι πάντα με τους ρυθμούς που θα θέλαμε. Ωστόσο, οι ερωτηθέντες υπογραμμίζουν ότι για ζητήματα όπως η ηχορύπανση ή η αποκομιδή των απορριμμάτων υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Οι περισσότεροι προτείνουν ολική πεζοδρόμηση του Ιστορικού Κέντρου, ενώ ο μόνος κίνδυνος που φαίνεται να απειλεί ειδικά την ταυτότητα και την ομορφιά της Πλάκας, είναι η πιθανή μετατροπή της είτε σε μια συνοικία-μουσείο, άδεια από ζωή, είτε σε τόπο θορυβώδους ψυχαγωγίας. Ένας τρόπος για να αποφευχθεί αυτή η δυσάρεστη προοπτική, ανεξάρτητα από τις κατά καιρούς πρωτοβουλίες διάφορων φορέων, είναι να επιστρέψετε κι εσείς στο Ιστορικό Κέντρο, έναν τόπο όπου συνυπάρχουν αρμονικά αρχαίοι ναοί, βυζαντινές εκκλησίες και μουσουλμανικά τζαμιά, αρχαίες αγορές, παραδοσιακά επαγγέλματα και νεανικά “στέκια”.

Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ

Διακρίσεις Notre école  Our school   Unsere schule