Η Φάρμα των ζώων (Τζόρτζ Όργουελ)

Η Φάρμα των ζώων του Έρικ Μπλέρ δηλαδή του Τζόρτζ Όργουελ είναι μια πολιτική αλληγορία. Το θέμα της ουσιαστικά

Είναι η ιστορία των επαναστάσεων, οι οποίες στην πορεία “στραβώνουν” δηλαδή η αδυναμία τους να διατηρήσουν και να βελτιώσουν τα επιτεύγματα τους.

Ο συγγραφέας επινόησε μια ιστορία φανταστική, η οποία προφανώς αντιστοιχίζεται στα πεπραγμένα της ρωσικής επανάστασης. Η ιστορία τοποθετείται στην Αγγλία σε μια φάρμα τη “Φάρμα του αρχοντικού” σύμφωνα με μια μεγάλη επιγραφή στην είσοδο. Ο ιδιοκτήτης κύριος Τζόουνς και οι συνεργάτες του παρουσιάζονται ως οι άπληστοι εκμεταλλευτές των ζώων, τα οποία εργάζονται πάρα πολύ σκληρά και μάλιστα χωρίς να καρπώνονται τους κόπους τους.

Αγανακτισμένα τα ζώα, υπό την καθοδήγηση μερικών εξ αυτών, συνειδητοποιούν τη δύναμή τους και επαναστατούν. Η επανάσταση πετυχαίνει και εδραιώνεται. Όμως λίγο ύστερα από την επιτυχία, την εξουσία καταλαμβάνει ο Ναπολέων, ένα γουρούνι, αφού πρώτα εξόντωσε τους πολιτικούς του αντιπάλους. Αδίστακτος καθώς ήταν καταστρατήγησε κάθε εντολή που είχε τεθεί από τα ίδια τα ζώα μετά την επανάσταση και την μετάτρεψε μαζί με τους συνεργάτες του, τα υπόλοιπα γουρούνια, σε μια νέα δικτατορία χωρίς φραγμούς.

Η ιστορία τελειώνει με “τη φάρμα των ζώων” όπως την ονόμασαν μετά την επανάσταση, να έχει ξαναπάρει το όνομα “Φάρμα του αρχοντικού” και με τα γουρούνια, τους επικεφαλείς να έχουν συμμαχήσει έστω και προσωρινά, με τις υπόλοιπες φάρμες που διοικούνται από ανθρώπους.

Κατά την ανάγνωση του διαχρονικού αυτού σχολίου πάνω στην πορεία της ρωσικής επανάστασης, αλλά και γενικότερα των κάθε λογής επαναστάσεων, διακρίνει κανείς την οξυδέρκεια και την ευφυΐα του Όργουελ. Ο συγγραφέας καταφέρνει να καυτηριάσει τα “κακώς κείμενα” της επανάστασης παραβάλλοντας κάθε πρόσωπο ή πράξη στο παραμύθι όπως το ονόμασε ο ίδιος με μια ιστορική αλήθεια. Το πιο εντυπωσιακό μάλιστα είναι ότι όλα αυτά τα καταφέρνει γράφοντας με λιτό ύφος.

Μιχάλης Παπαλάμπρος

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule u