H “Βουλή των Ελλήνων”

Τα τελευταία πέντε χρόνια, λειτουργεί στη χώρα μας ένας θεσμός, ο οποίος αφορά τους νέους. Ο θεσμός αυτός είναι το πρόγραμμα της “βουλής των εφήβων” και απευθύνεται σε μαθητές όλων των τύπων Λυκείου απ’ όλη την Ελλάδα και την Κύπρο.

Αυτό το πρόγραμμα, το οποίο λειτουργεί μόνο στην Ελλάδα είναι κατά την γνώμη μου, μια μοναδική εμπειρία αφού οι μαθητές μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα σε μια εργασία τους για θέματα που αφορούν την κοινωνία μας ,την κοινωνία μας και την ζωή μας γενικότερα. Μέσο των υπευθύνων καθηγητών προωθούνται εργασίες σε βαθμολογικά κέντρα, όπου, με αντικειμενικά κριτήρια επιλέγονται οι καλύτερες για τα τριακόσια πενήντα άτομα που τελικώς θα μπουν στη βουλή και θα απαρτίσουν σώμα βουλευτών.

Σίγουρα είναι μια μοναδική εμπειρία γιατί κάποιος μπορεί να νιώσει και να λειτουργήσει με τη μοναδικότητα και τη δική του φωνή το πώς είναι να βρίσκεσαι και να μιλάς από το βήμα της βουλής. Ακόμα, γίνεσαι ένα με τα υπόλοιπα παιδιά από όλη τη χώρα, αφού ενώνεται η φωνή σου με τη δική τους.
Πατώντας το πόδι σου στη βουλή και έχοντας την ευκαιρία να μιλήσεις από το βήμα της βουλής γίνεσαι αυτόματα ένας έφηβος ενεργός πολιτικός….

Χριστίνα Λαμπρινού

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule    u