Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΣΗΜΕΡΑ

Ενώ βαδίζουμε στον 21ο αιώνα , όπου όλα εξελίσσονται για την δική μας διευκόλυνση, αποξενωνόμαστε σιγά-σιγά από την φύση μας.

Όπως ο οργανισμός κάθε οντότητας έτσι και του ανθρώπου καίει τις τροφές που τρώει. Μόλις γίνει η καύση με τη βοηθάει οξυγόνου οι θρεπτικές ουσίες αποθηκεύονται και οι μη χρήσιμες αποβάλλονται.

Μαζί με τις χρήσιμες ουσίες αποθηκεύεται λίπος το οποίο είναι απαραίτητο για τον άνθρωπο. Το λίπος καίγεται την ώρα που ο οργανισμός κινείται, αν όμως αυτό δεν συμβεί, κρατείται στο σώμα και με τον καιρό συσσωρεύεται περισσότερο από το απαραίτητο και γίνεται εχθρός του.

Λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας οι άνθρωποι κινούνται όλο και λιγότερο το λίπος από την τροφή μετασχηματίζεται σε ένα “ασήκωτο βάρος”

Ποια λύση όμως υπάρχει; Μήπως αν σταματήσουμε το φαγητό; Ή μήπως να απευθυνθούμε σε ιατρική λύση όπως φάρμακα, λιποαναρροφήσεις κ.τ.λ.

Η απάντηση είναι: Τίποτα από τα δύο. Αυτό που χρειάζεται είναι η σωματική άσκηση, σε οποιαδήποτε μορφή σε συνδυασμό με ισορροπημένο διαιτολόγιο το οποίο θα περιλαμβάνει όλα τα είδη των τροφών. Με τη σωματική άσκηση προλαμβάνεις ανεπιθύμητες καταστάσεις όπως παχυσαρκία και άλλες ασθένειες που προκαλούνται από την συνεχόμενη συσσώρευση λίπους σε συνδυασμό με την έλλειψη άσκησης.

Με την σωματική άσκηση εκτός από την καύση του λίπους γίνεται και καύση των τοξινών με αποτέλεσμα όλο το σώμα, ακόμη και ο νους, να βρίσκεται σε καλή φυσική κατάσταση. Με τη γυμναστική εκκρίνονται ουσίες που προκαλούν ευδιαθεσία, κάτι που σημαίνει σωστότερη αντιμετώπιση προβλημάτων, ορθότερη σκέψη κ.τ.λ.

Η σωματική άσκηση που η ανάγκη της ξεκίνησε από τότε που ουσιαστικά σταματάνε η ελαττώνονται οι χειρονακτικές εργασίες πρέπει να γίνει τρόπος ζωής. Η σωματική άσκηση είναι σωτήρια και για το παρόν αλλά και για το μέλλον αφού η διατήρηση υγιούς σώματος αποκλείει προβλήματα όπως χοληστερίνη, τριγλυκερίδια ακόμα και οστεοπόρωση.

Βέβαια κι εδώ όπως σε όλα ισχύει το “Πάν μέτρον άριστον” για να μην καταλήξουμε στο άλλο άκρο…

(Συνεχίζεται στο επόμενο τεύχος... )

Βάλια Παπαρδάκη

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule   u