ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

«Ένα μύθο θα σας πω….» Μετασχηματίζοντας ένα κείμενο στο μάθημα της “Έκφρασης -Έκθεσης ”.
Η Αρπαγή της Ευρώπης
Ένα όμορφο πρωινό, την ώρα που η Ευρώπη μαζί με τις καλές φιλενάδες μάζευε αγριοάγκαθα σε ένα λιβάδι με αγριόχορτα, όχι μακριά από το γιαλό, ο Δίας με πονηρές διαθέσεις πλησίασε τα κορίτσια, μεταμορφωμένος σε αγριόταυρο, ολόμαυρο, με μύρια ελαττώματα πάνω στην γέρικη ράχη του, που το φώτιζαν δυο μπαμπέσικες κόρες και από αυτά, δυο χαμηλότερα κέρατα. Σκουριασμένο ένα μισοφέγγαρο πάνω στην κεφάλα του. Με απάνθρωπο μουγκάνισμα πέρασε δίπλα από τις κοπέλες και πήγε και χαμουρεύτηκε μπρος στα πόδια της Ευρώπης. Τα κορίτσια ξετρελάθηκαν, τον ερωτεύτηκαν και άρχισαν να τον βλέπουν πονηρά, με περιέργεια. Μετά από λίγο η Ευρώπη δυστυχισμένη, ανέβηκε στην ράχη του. Τότε με μιας το ζωντανό ορθώθηκε και πήρε φόρα για το πέλαγος. Η κοπέλα κολλημένη πάνω στην ράχη του για να μην γκρεμοτσακιστεί, ούρλιαζε χαρούμενη, όμως οι καλές της φίλες είχαν σκορπιστεί τρομαγμένες. Έτσι ο Δίας πέτυχε αυτό που ήθελε να κάνει. Για το θέλημα του Δία οι θάλασσες ηρέμησαν τα δελφίνια καναν’ πηδηξιές δίπλα από τον γέρο-ταύρο, οι Νηρηίδες έριχναν τσιφτετέλια και ζεϊμπεκιές, οι Τρίτωνες παίζαν φυσαρμόνικα και ο Ποσειδώνας βγήκε από την καλντέρα για να συγχαρεί τον μεγάλο του αδερφό. Η ακολουθία έφτασε στις Κρήτης τις παραλίες, στον τόπο που πιο πολύ ο Δίας είχε δικό του, γιατί σ’ αυτόν είχε γεννηθεί και ενηλικιωθεί.

ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule u