Όπερα Λυρική Σκηνή

Ώρα 7 μ.μ
Μέρος Εθνική Λυρική Σκηνή
Έργο ΑΝΤΡΕΑΣ ΣΕΝΙΕ

Το έργο του Πουατίνι Τζορντάνι «Αντρέας Σενιέ» ανέβασε τις τελευταίες μέρες του Φεβρουάριου η Εθνική Λυρική Σκηνή. Πλήθος κόσμου κατέφτανε σε κάθε παράσταση για να παρακολουθήσει το εξαίσιο έργο του Ιταλού. Με αφορμή λοιπόν τις καλές κριτικές αποφασίστηκε η παρακολούθηση του έργου από δυο συντάκτες της σχολικής εφημερίδας του 1 Πειραματικού Λυκείου.
Το έργο λοιπόν του Ιταλού θεατρικού συγγραφέα είχε ως θέμα την Γαλλική Επανάσταση και την εξέλιξη της μέσα από μια ιστορία αγάπης του ποιητή Αντρέα Σενιέ και της αριστοκράτισσας Μανταλένα ντι Κόντι. Η αγάπη αυτή θα απασχολήσει τον Ιταλό στο μεγαλύτερο μέρος του έργου δείχνοντας συγχρόνως την ανανδρία του Κάρλο Ζεράρ ενός υπηρέτη της Μανταλένα ντι Κόντι και της οικογένειας της και σφόδρα ερωτευμένο μαζί της και που για χάρη της επανάστασης θα παραιτηθεί από υπηρέτης και θα γίνει πολέμιος των ευγενών της εποχής.
Η ιστορία αρχίζει στο Παρίσι στο σπίτι της Μανταλένας ντι Κόντι και της οικογένειας της και σε ένα χορό που είχε διοργανώσει η μητέρα της. Καλεσμένοι όλοι οι ευγενείς και διανοητές της Γαλλίας. Εκεί έχουμε την γνωριμία του Σενιέ με την Μανταλένα ντι Κόντι και την επανάσταση και παραίτηση του Κάρλο Ζεράρ από υπηρέτη των ντι Κόντι. (Τέλος Πρώτης Εικόνας).
Στη συνέχεια μεταφερόμαστε στους δρόμους του Παρισιού όπου εκεί βλέπουμε της κινήσεις του Ζεράρ ως επαναστάτη και την γρήγορη αναρρίχηση του στην ιεραρχία της Επανάστασης. Ακόμα βλέπουμε την προσπάθεια του Σενιέ να διαφύγει από την Γαλλία προς το εξωτερικό λόγω της επικήρυξης του ως Γιρονδίνος από τους επαναστάτες. Όμως η διαφυγή θα καθυστερήσει λόγω της εμφάνισης κάποιων γραμμάτων από μια μυστηριώδη γυναίκα που θα τον αναγκάσει να μείνει για να την συναντήσει. Θα ανακαλύψει ότι η γυναίκα αυτή είναι εκείνη που τον ειρωνεύτηκε στο σπίτι των ντι Κόντι , η Μανταλένα ντι Κόντι. Έρωτας με την πρώτη ματιά όπως θα λέγαμε σήμερα έτσι η αγάπη δεν αργεί να φωλιάσει στην καρδιά τους. Ενώ όλα αυτά συμβαίνουν κανείς από τους δυο πρωταγωνιστές δεν έχει αντιληφθεί την παρουσία ενός κατασκόπου του Ζεράρ που παρακολουθεί κρυμμένος την εξέλιξη της συζήτησης. Η συζήτηση τελειώνει με την εμφάνιση του Ζεράρ στη σκηνή και την μονομαχία του με τον Σενιέ για χάριν της Μανταλένας. Ο Σενιέ υπερασπιζόμενος την αγάπη του για την Μανταλένα τραυματίζει άσχημα τον Ζεράρ στο στήθος. Έντρομος για το κακό που προκάλεσε αποχαιρετά τη καλή του και προσπαθεί να ξεφύγει από τα χέρια των επαναστατών που τον καταδιώκουν. Τελικά ο Ζεράρ ζει και ορκίζεται εκδίκηση. (Τέλος δεύτερης εικόνας)
Έπειτα από λίγους μήνες και ενώ η Επανάσταση έχει εδραιωθεί ο Σενιέ συλλαμβάνεται από τους επαναστάτες. Ο Ζεράρ για να ικανοποιήσει την δίψα του για εκδίκηση αλλά και για την καρδιά της όμορφης Μανταλένας ντι Κόντι κατασκευάζει ψεύτικες κατηγορίες που θα στείλουν στη λαιμητόμο τον Σενιέ και την Μανταλένα στα χέρια του. Λίγο πριν την δίκη η Μανταλένα κάνει την ύστατη πράξη για τον αγαπημένο της πηγαίνοντας στον Ζεράρ έτοιμη για τα πάντα προκειμένου να αποσυρθούν οι κατηγορίες περί προδοσίας και ανατροπής του πολιτεύματος που φέρνουν τον αγαπημένο της μπροστά στον αμείλικτο δικαστήριο. Ο Ζεράρ τη δέχεται στο γραφείο του ξέροντας ότι είναι η ευκαιρία του για να έχει στα χέρια του την Μανταλένα που τόσο επιθυμούσε. Παρ’όλα αυτά το θάρρος της που πηγάζει μέσα από τη αγάπη της για τον Σενιέ αναγκάζει τον Ζεράρ να αλλαξοπιστήσει και να εξομολογηθεί την αγάπη του στην Μανταλένα και αν υποκύψει στα παρακάλια της. (Τέλος τρίτης εικόνας)
Η ώρα της δίκης έφτασε, ο φημισμένος από τις καταδίκες κοσμικών προσώπων όπως η Μαρία Αντουανέτα δικαστής Φουκιέ Τενβίλ ετοιμάζεται να απαγγείλει της κατηγορίες που βαραίνουν τον Σενιέ. Τότε ο Ζεράρ δείχνοντας όλη τη γενναιότητα που τον διακατέχει δηλώνει απροκάλυπτα στο δικαστήριο ότι οι κατηγορίες είναι ψευδείς. Παρ’όλα αυτά το δικαστήριο αποφασίζει τον αποκεφαλισμό του Σενιέ και τριών ακόμα συγκατηγορούμενων του. Η Μανταλένα ξεσπάει σε λυγμούς και αμέσως λιποθυμάει μη αντέχοντας την απόφαση του δικαστηρίου.
Στη συνέχεια ο Σενιέ δέχεται την επίσκεψη της αγαπημένης του που του ανακοινώνει πως μετά από διαβουλεύσεις και χρηματική ρήτρα που αναγκάστηκε να καταβάλει στον φύλακα της επέτρεψε να πεθάνει κα αυτή αποδεικνύοντας την αγάπη της. Ο Σενιέ συγκινείται από την πράξη της αγαπημένης του. Η ώρα της εκτέλεσης δεν αργεί να έρθει, οι δυο πρωταγωνιστές πεθαίνουν μαζί σαν σύμβολο αγάπης και θυσίας. (Τέλος τέταρτης εικόνας)

Νίκος Φούφας – Φοίβος Νικολαϊδης

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school   Unsere schule  u