Η σχολική γιορτή για τις 17 Νοέμβρη 2001

17η Νοεμβρίου μια από τις σημαντικότερες επετείους στη μνήμη της μιας από τις σημαντικότερες σελίδες της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας, την εξέγερση στο πολυτεχνείο ενάντια στη Χούντα και στο δικτατορικό καθεστώς το 1974.

Κάθε χρόνο γίνονται στα σχολεία όλης της χώρας διάφορες εκδηλώσεις για αυτή την ηρωική εξέγερση. Έτσι και φέτος έγινε στο σχολείο μας, 1ο Πειραματικό Λύκειο Αθηνών Γεννάδιο, μια εκδήλωση προς τιμήν των θυμάτων που χάθηκαν τότε.

Η γιορτή έγινε στις 16 Νοεμβρίου στη μεγάλη αίθουσα του ισογείου και περιελάμβανε μια θεατρική παράσταση καθώς και τραγούδια από την χορωδία του σχολείου μας. Συντελεστές της παράστασης ήταν μαθητές από την Α΄και Β΄Λυκείου. Υπεύθυνες καθηγήτριες για την οργάνωση της παράστασης ήταν οι κα. Βεργετή Μαρία και η κα. Κάλφα Έμυ. Σημαντική ήταν επίσης και η προσφορά, του κ. Παναγιώτη , ο οποίος βοήθησε στο να στηθούν τα σκηνικά. Όσων αφορά την χορωδία υπεύθυνος ήταν ο καθηγητής κ. Μεταξάς Στέλιος. Τα μέλη της χορωδίας και της ορχήστρας ήταν μαθητές της Α΄και Β΄ Λυκείου.

Η χορωδία και το θεατρικό έπαιζαν εναλλάξ αφού μόλις τελείωνε κάθε σκηνή του έργου παίζονταν και ένα τραγούδι.

Η γιορτή διήρκεσε σχεδόν μισή ώρα. Μετά το τέλος μαθητές, γονείς και καθηγητές που παρακολουθούσαν τη γιορτή αποθέωσαν τους μαθητές που πήραν μέρος στη γιορτή καθώς και τους υπεύθυνους καθηγητές. Αξίζει να σημειωθεί πως από ότι είπαν ορισμένοι από τους θεατές, το έργο προκάλεσε συγκίνηση και μάλιστα κάποιοι καθηγητές δάκρυσαν!!

Λαμπρινού Χριστίνα

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule  u