Το “σήμερα” χωρίς αγάπη

Σήμερα με την εξέλιξη του σύγχρονου νέου κόσμου όλοι οι άνθρωποι ασχολούνται με κάποια δουλειά σχετική με την τεχνολογία και τα επαγγέλματα του μέλλοντος κλέβοντας ουσιαστικά όλο τον ελεύθερο χρόνο του σύγχρονου ανθρώπου.

Η ανάγκη να έχουμε και να απαιτούμε όλο και περισσότερα χρήματα και γενικότερα υλικά αγαθά κάνει την προσωπική μας ζωή μια αφόρητη “κόλαση”. Τι είναι η σημερινή πραγματικότητα: Η έλλειψη αγάπης και συμπόνιας προς τους συνανθρώπους μας.

O κυριότερος λόγος που κατά την γνώμη μου απομακρύνονται οι καρδιές των ανθρώπων μέρα με την μέρα περισσότερο είναι η αλόγιστη και ταυτόχρονα παράλογη από όλους σχεδόν χρήση της τεχνολογίας. Καταλύονται όλο και περισσότερο οι σχέσεις και οι επαφές των ανθρώπων και στην θέση τους μπαίνουν επικοινωνιακές συσκευές. Κατά την γνώμη μου, απομακρύνεται ο άνθρωπος όλο και περισσότερο από τη φυσιολογική του ζωή. Μια χαρακτηριστική φράση, οπού τεκμηριώνει την άποψη μου απόλυτα είναι η εξής: “Ποτέ οι στέγες των σπιτιών δεν υπήρξαν τόσο κοντά και οι καρδιές μας τόσο μακριά”(Αντώνης Σαμαράκης). Τέλος, ο άνθρωπος είναι από την φύση του κοινωνικό ων και έχει στο αίμα του την επιθυμία να δημιουργεί σχέσεις. Ελπίζω ή τουλάχιστον θέλω να ελπίζω ότι παρ’ όλη την ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας ο άνθρωπος θα συνεχίσει να κάνει σχέσεις και να αγαπά!

Μπερλή Σοφία

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school    u