ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΝΟΣ ΕΦΗΒΟΥ

Πόσες φορές έχει περάσει από το μυαλό σας η σκέψη ότι μια ακόμη μέρα πέρασε χωρίς τίποτα ιδιαίτερο να συμβεί; Σίγουρα πάρα πολλές!

Η εφηβεία είναι μια κρίσιμη και καθοριστική ηλικιακή περίοδος για το νέο άνθρωπο, αφού στη διάρκειά της συντελούνται σημαντικές αλλαγές στον εσωτερικό του κόσμο, καθώς και στον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τα πράγματα γύρω του και αντιδρά σ’αυτά. Ο έφηβος λοιπόν, διακατέχεται από μια τάση απόρριψης των παραδεδομένων αξιών, αναζητώντας έτσι ένα καινούργιο νόημα στη ζωή του. Βασικός του στόχος συνήθως είναι η αποκόλλησή του από τις αξίες των γωνιών του, οι οποίες υφίστανται σκληρή κρητική. Αναζητά, πειραματίζεται και με τις δυνάμεις που έχει κάθε συνομήλικος του διαμορφώνει τη συμπεριφορά του απέναντι στην καθημερινή ζωή.

Υιοθετεί πρότυπα τα οποία αντικατοπτρίζουν τις βαθύτερες σκέψεις του και τα «πιστεύω» του. Έτσι έχοντας μια τάση για προβληματισμό, καταλήγει στη κριτική κοινωνικών, πολιτικών, ηθικών, θρησκευτικών αξιών, τις οποίες θεωρεί ξεπερασμένες σε σχέση με τον δυναμισμό που τον διακατέχει.

Προσπαθεί να βρει καταφύγιο σε παρέες συνομηλίκων του για να μοιραστεί τις σκέψεις τα προβλήματα και τους προβληματισμούς του και να νιώσει υποστήριξη.

Τελικά, με την συμπεριφορά του, προσπαθεί να δείξει πως είναι μια ξεχωριστή ύπαρξη απέναντι σε ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας. Αυτό πρέπει να γίνεται κατανοητό από τους γονείς ,τους καθηγητές και από τους μεγαλύτερους γενικότερα οι οποίοι πρέπει να δείξουν κατανόηση, αγάπη αλλά και ευαισθησία απέναντι τους. Μόνο έτσι θα οικοδομηθεί μια σχέση άρρηκτη εφήβου-ενήλικα προς κοινό όφελος.

ΜΕΛΙΣΣΟΣ ΙΑΣΩΝ

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule   u