25η Μαρτίου 1821

Μία από τις σημαντικότερες ημερομηνίες της νεότερης ελληνικής ιστορίας είναι αναμφισβήτητα η 25η Μαρτίου 1821. Είναι η μέρα που οι Έλληνες με τόλμη και γενναιότητα πήραν τη μεγάλη απόφαση να πολεμήσουν ενάντια στον τουρκικό ζυγό και να διεκδικήσουν την για τετρακόσια χρόνια χαμένη ελευθερία τους.

Η υποδούλωση του ελληνικού κράτους στην Οθωμανική Αυτοκρατορία, για ένα τόσο μεγάλο διάστημα είχε πολλαπλές συνέπειες. Ο μεγάλος ελληνικός πολιτισμός υπέστη ανεπανόρθωτες ζημιές, η οικονομία του κράτους καταδικάσθηκε σε υπανάπτυξη, βασικές ελευθερίες που απολαμβάνουμε σήμερα (ανεξιθρησκεία, ελευθερία έκφρασης κ.λπ.) ήταν άγνωστες για τους έλληνες πολίτες εκείνης της περιόδου και ο φόβος κυριαρχούσε σε κάθε δραστηριότητα τους.

Ήταν τότε που... «τα 'σκιοζε η φοβέρα και τα πλάκωνε η σκλαβιά» και εξαιτίας αυτών των συνθηκών η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το δρόμο της ανάπτυξης που πήραν άλλα μεγάλα κράτη της Ευρώπης, δε συμμετείχε στην άνοιξη που γνωρίσουν τα γράμματα, οι τέχνες και γενικά ο πολιτισμός και το πνεύμα στην υπόλοιπη ελεύθερη Ευρώπη μετά το σκοτάδι του Μεσαίωνα.

Νίκος Φούφας

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule  u