Σχολικό Αρχείο

Το σχολικό έτος 1994 - 95 επιχειρήθηκε η καταγραφή του αρχειακού υλικού που καλύπτει τα πρώτα 150 χρόνια λειτουργίας του σχολείου (1830 - 1980) και το οποίο σήμερα ανήκει στο 1ο Πειραματικό Λύκειο.

Το υλικό αυτό αποτελείται από 146 βιβλία / τετράδια και αρκετά λυτά φύλλα και παρουσιάζει αξιόλογη πληρότητα τόσο σε συγχρονικό όσο και σε διαχρονικό επίπεδο. Πρόκειται επομένως για ένα πλήρες σχολικό αρχείο, το οποίο μπορεί να αναδειχτεί σε πολύτιμη ιστορική πηγή ικανή να φωτίσει πτυχές από την εκπαιδευτική ιστορία της πρωτεύουσας και, κατ’ επέκταση, ολόκληρης της ελληνικής επικράτειας.

Ενδεικτικό του Ιωάννη Χρ. Δροσινού, αργότερα ιατρού – δημάρχου και βουλευτή Τροιζηνίων το οποίο φέρει την υπογραφή του Γ. Γενναδίου

Πηγή: Αρχ. Ηλ. Δροσινού

Σόνιας  Γελαδάκη, Το αρχείο του Α’ εν Αθήναις Γυμνασίου. Συνοπτικό ευρετήριο 1830 – 1980, Αθήνα, έκδοση Μουσείου Ιστορίας της Παιδείας, 1999.

t   η ιστορία του σχολείου

Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ

Διακρίσεις Notre école  Our school   Unsere schule