Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Το 1ο Πειραματικό Λύκειο Αθηνών, πιστεύοντας στην αξία της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, έχει συγκροτήσει εδώ και χρόνια περιβαλλοντικές ομάδες με σκοπό την ενημέρωση, την  ευαισθητοποίηση και την γνωριμία των μαθητών με το φυσικό, κοινωνικό, πολιτισμικό και δομημένο περιβάλλον.

Σ' αυτά τα πλαίσια συγκροτήθηκαν  ομάδες που ασχολήθηκαν με την ανακύκλωση, τη μελέτη του Εθνικού Δρυμού των Πρεσπών και των βιότοπων της Αιτωλοακαρνανίας.

Το σχολικό έτος 96-97 πραγματοποιήθηκαν δύο εκπαιδευτικές εκδρομές, μία στις Πρέσπες και στην Αιτωλοακαρνανία (Τριχωνίδα, Δάσος Φράξου, Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου).

Επίσης το σχολείο επισκέφθηκαν και παρουσίασαν τα προγράμματά τους η WWF και οι Σύλλογοι για τη διάσωση της θαλάσσιας χελώνας Caretta Caretta καθώς και της θαλάσσιας φώκιας Monachus Monachus.

Το σχολικό έτος 1999-2000 οι περιβαλλοντικές ομάδες μελετούν το Δέλτα του Έβρου όπου θα πραγματοποιήσουν εκπαιδευτική εκδρομή την άνοιξη.

Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ

Διακρίσεις Notre école  Our school    Unsere schule