Ο Μινωϊκός πολιτισμός

Ο Μινωϊκός πολιτισμός αναπτύχθηκε την εποχή του χαλκού (3000/2800 – 1100π.Χ.) και φέρει το όνομα του μυθικού βασιλιά Μίνωα, μεγάλου θαλασσοκράτορα βασιλιά. Βρίσκεται στο μεγάλο νησί της Ελλάδας τη Κρήτη (νησί ανάμεσα σε τρεις ηπείρους και στο κέντρο της ανατολικής λεκάνης της Μεσογείου). Πρόκειται για μέρος που αναπτύχθηκαν βιοτεχνικά προϊόντα της κεραμικής, της λιθοτεχνίας, της πλεκτικής, της υφαντικής και της μεταλλοτεχνίας. Σπουδαία ανακτορικά κέντρα είναι της Κνωσού, της Φαιστού, των Μαλίων και της Ζάκρου. Τα συγκροτήματα αυτά διέθεταν μεγάλους αποθηκευτικούς χώρους που υποδεικνύουν ότι οι κάτοχοί τους ήταν μεγάλοι γαιοκτήμονες.
Σημαντικό επίτευγμα, αυτής της περιόδου, δηλαδή της Παλαιοανακτορικής εποχής, ήταν εφεύρεση γραφής. Χρησιμοποιήθηκαν παράλληλα μία ιερογλυφική γραφή, όπως αποδεικνύει ο δίσκος της Φαιστού, για τον οποίο θα γίνει λόγος αμέσως παρακάτω, και μία γραφή με γραμμικά σύμβολα, γνωστή ως Γραμμική Α΄, πάνω σε πινακίδες και αγγεία. Καμία από τις δύο γραφές δεν έχει αποκρυπτογραφηθεί.

Γιάννης Κορρές

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule   u