ΟΙ ΤΡΕΛΟΙ ΤΗΣ ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Την ημέρα της γιορτής των ερωτευμένων, μου δόθηκε η ευκαιρία να παρακολουθήσω, συνοδεύοντας την κ. Φιλίππου, κι εγώ τις περιπέτειες κάποιων ερωτευμένων ζευγαριών. Η θεατρική κωμωδία του Lope de Vega «Οι τρελοί της Βαλένθια», η οποία παρουσιάζεται στο Αμφιθέατρο του Σπ. Ευαγγελάτου, μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Βασικός άξονας του έργου είναι ο έρωτας, ο οποίος εκφράζεται μέσα από διάφορες καταστάσεις ζήλιας. Η ζήλια, αφετέρου, χρησιμοποιείται με σκοπό την επίτευξη της λύσης.

Η πλοκή στηρίζεται πάνω σε δύο υποθέσεις που αρχικά δε φαίνεται να συμβαδίζουν. Αργότερα, όμως, όσο η ιστορία εξελίσσεται, οι υποθέσεις αυτές από δύο αποβαίνουν μία, με ευτυχές αποτέλεσμα: το γάμο.

Δύο νέοι που θέλουν να ξεφύγουν από την πραγματικότητα της ζωής τους, ο καθένας για ξεχωριστούς λόγους, αποφασίζουν να παραστήσουν τους τρελούς, με σκοπό να σωθούν από ό,τι τους κυνηγά. Γνωρίζονται και ερωτεύονται στο τρελοκομείο και, παρόλο που στον έρωτά τους στέκονται εμπόδιο κάποια κωμικοτραγικά γεγονότα, ο έρωτάς τους καταφέρνει να επιζήσει και, τελικά, να νικήσει.

Πρόκειται για μια δροσερή, ευχάριστη και διασκεδαστική κωμωδία, η οποία σίγουρα θα καταφέρει να δώσει στους θεατές της το μήνυμα που μεταφέρει: «ο έρωτας είναι πηγή χαράς».

Παγωμένου Ιφιγένεια

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school Unsere schule   u