Η ΦΙΛΙΑ

Κατά την προσωπική μου άποψη, η φιλία είναι ένας από τους σημαντικότερους δεσμούς που πρέπει να ενώνει τους ανθρώπους.

Στη φιλία πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει αφοσίωση, ειλικρίνεια, αλληλοσεβασμός και εκτίμηση.

Ο φίλος πρέπει να βοηθάει τον άλλο και να του δίνει την αγάπη του. Δεν πρέπει να υπάρχει διχόνοια, ζήλια, φθόνος, ανταγωνισμός και συμφέρον. Χαρακτηριστικά παραδείγματα φιλίας από την αρχαιότητα είναι ο Αχιλλέας και ο Πάτροκλος, ο Δάμων και ο Φιντίας, ο Φίλιππος και ο Ναθαναήλ.

Ο άνθρωπος έχει ανάγκη τους συνανθρώπους του και βρίσκεται σε εξάρτηση από αυτούς. Ο άνθρωπος δεν είναι αυτάρκης ούτε ανεξάρτητος. Έχει ανάγκη να παίρνει και να δίνει αγάπη, να μην αισθάνεται μόνος στη ζωή του.

Η φιλία λοιπόν είναι το καταφύγιο όπου προσφεύγει το άτομο για να παρηγορηθεί, να νιώσει ασφάλεια και να άρει δυνάμεις για να συνεχίσει την διαδικασία της ζωής του.

Στις μέρες μας, όμως, ο άνθρωπος, ζώντας στις μεγαλουπόλεις, έχει απομονωθεί από τους γύρω του και έχει κλειστεί ασφυκτικά στον εαυτό του. Έτσι αντιμετωπίζει πολλά ψυχολογικά προβλήματα, όπως κατάθλιψη, μελαγχολία κ.α. Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί δεν έχει καμία επαφή με τους συνανθρώπους του και έχει αποξενωθεί από τον κοινωνικό του περίγυρο.

Υπάρχει αληθινή φιλία στις μέρες μας; Η γνώμη μου είναι πως όχι. Οφείλει λοιπόν η φιλία να αναβιώσει, να αναθερμανθούν οι ανθρώπινες σχέσεις και οι καρδιές και να αποκτήσουν μια ουσιαστικότερη βάση μακριά από συμφέροντα και οφέλη.

«Διαλυμένη φιλία ίσως να μπαλώνεται αλλά το μπάλωμα φαίνεται.»

«Μπορείς μόνο να απλώσεις χέρι φιλίας, δεν μπορείς να αναγκάσεις τον άλλο να το πιάσει.»

«Η τράπεζα της φιλίας δεν μπορεί να προκόψει χωρίς καταθέσεις.»

Η πραγματική φιλία είναι σαν τη καλή υγεία, η οποία εκτιμάται όταν τελικά χαθεί. Ο καλύτερος τρόπος για να είσαι βέβαιος για τη φιλία κάποιου είναι να μην τη βάλεις ποτέ σε δοκιμασία!

ΝΤΑΣΚΑΡΗ ΝΑΝΣΥ

t    Αρχική σελίδα Το σχολείο Ιστορικό Δραστηριότητες ΑΕΙ-ΤΕΙ Διακρίσεις Notre école  Our school  Unsere schule   u