Get Adobe Flash player

Τελευταία Νέα

Δικαιώματα μαθητών στο Διαδίκτυο

εδώ


Όμιλοι 2018 - 2019

εδώ


Ανακοινώσεις

εδώ


Ιστολόγιο Σχολείου

εδώ


Παλαιότερη ιστορία του Σχολείου

εδώ


Δικαιώματα μαθητών στο Διαδίκτυο

εδώ


Όμιλοι 2018 - 2019

εδώ


Ανακοινώσεις

εδώ


Ιστολόγιο Σχολείου

εδώ


Παλαιότερη ιστορία του Σχολείου

εδώ


Δικαιώματα μαθητών στο Διαδίκτυο

εδώ


Όμιλοι 2018 - 2019

εδώ


Ανακοινώσεις

εδώ


Ιστολόγιο Σχολείου

εδώ


Παλαιότερη ιστορία του Σχολείου

εδώ


Δικαιώματα μαθητών στο Διαδίκτυο

εδώ


Όμιλοι 2018 - 2019

εδώ


Ανακοινώσεις

εδώ


Ιστολόγιο Σχολείου

εδώ


Παλαιότερη ιστορία του Σχολείου

εδώ


Δικαιώματα μαθητών στο Διαδίκτυο

εδώ


Όμιλοι 2018 - 2019

εδώ


Ανακοινώσεις

εδώ


Ιστολόγιο Σχολείου

εδώ


Παλαιότερη ιστορία του Σχολείου

εδώ


Δικαιώματα μαθητών στο Διαδίκτυο

εδώ


Όμιλοι 2018 - 2019

εδώ


Ανακοινώσεις

εδώ


Ιστολόγιο Σχολείου

εδώ


Παλαιότερη ιστορία του Σχολείου

εδώ


Δικαιώματα μαθητών στο Διαδίκτυο

εδώ


Όμιλοι 2018 - 2019

εδώ


Ανακοινώσεις

εδώ


Ιστολόγιο Σχολείου

εδώ


Παλαιότερη ιστορία του Σχολείου

εδώ


Δικαιώματα μαθητών στο Διαδίκτυο

εδώ


Όμιλοι 2018 - 2019

εδώ


Ανακοινώσεις

εδώ


Ιστολόγιο Σχολείου

εδώ


Παλαιότερη ιστορία του Σχολείου

εδώ



April 2019
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
1516537
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
240
342
1740
1512357
6065
15486
1516537

Your IP: 10.2.32.21
Server Time: 2019-04-18 16:50:38


 

 School is responsible for the choice and presentation of views contained in this site and for opinions expressed therein, which are not necessarily those of UNESCO and do not commit UNESCO

 

 

Σχολικό Έτος 2017 - 2018

  1. Όμιλος «Αθλητισμού». Υπεύθυνη καθηγήτρια κα Μ. Καλφάκη ΠΕ11

  2. Όμιλος «Πειραμάτων Χημείας». Υπεύθυνη καθηγήτρια κα Μ. Βλάσση ΠΕ04.02

  3. Όμιλος «Πειραμάτων Φυσικής». Υπεύθυνος καθηγητής κος Π. Δαμιανός ΠΕ04.01

  4. Όμιλος «Αστροφυσικής». Υπεύθυνοι καθηγητές κα Κ. Δημητρακοπούλου ΠΕ04.01 ? κος Ν. Χιωτέλης ΠΕ03

  5. Όμιλος «Τα όρια του Εγκεφάλου και του Ανθρώπου. Θεατροπαιδαγωγική προσέγγιση». Υπεύθυνος καθηγητής κος Π. Κωσταρίδης ΠΕ04. 04

  6. Όμιλος «Δημιουργία ψηφιακού περιοδικού των μαθητριών / ών του πρώτου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Αθηνών». Υπεύθυνος καθηγητής κος Λ. Πόλκας ΠΕ02

  7. Όμιλος «Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας». Υπεύθυνος καθηγητής κος Ε. Λεουτσάκος ΠΕ02

  8. Όμιλος «Η 7Η ΤΕΧΝΗ ΩΣ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΩΣ ΑΦΗΓΗΣΗ ΙΙ». Υπεύθυνος καθηγητής κος Α. Ντελλής ΠΕ02

  9. Όμιλος «Ρομποτικής». Υπεύθυνοι καθηγητές κος Δ. Γιάτας ΠΕ19.01 ? κος Ν. Καψάλας ΠΕ03

 

Επιλέξτε μέχρι δύο (2) ομίλους στην φόρμα υποβολής εδώ

 

 

Σχολικό Έτος 2016 - 2017

Κανονισμός λειτουργίας των εκπαιδευτικών ομίλων και των τμημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας

 

Προτεινόμενος κατάλογος για το Σχολικό Έτος 2016 - 2017

 

 

1. Λάμπρος Πόλκας ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Επιλέγοντας την Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών.

 

2. Πέτρος Δαμιανός ΠΕ04.01 (Φυσικός)

"Εθελοντισμός - Θεωρία, Έρευνα, Δράσεις".

 

3. Αχχιλέας Ντελλής ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Όμιλος Κινηματογράφου.

 

4. Παναγιώτης Κωσταρίδης ΠΕ04.04 (Βιολογίας)

Όμιλος Βιολογίας.

 

5. Ευστάθιος Λεουτσάκος ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Όμιλος Δημοσιογραφίας.

 

6. Δημήτρης Γιάτας ΠΕ19.01 (Πληροφορικός) και Νίκος Καψάλας ΠΕ03 (Μαθηματικός)

Όμιλος Ρομποτικής.

 

7. Καλλιόπη Δημητρακοπούλου ΠΕ04.01 (Φυσικός) και Νίκος Χιωτέλης ΠΕ03 (Μαθηματικός)

Μια ματιά στο Σύμπαν

 

8. Μαρία Βλάσση ΠΕ04.02 (Χημικός)

Όμιλος Μουσικής και Χορού

 

9. Εφη Αργυρού ΠΕ02 (Φιλολογος) και Σοφία Παυλίδου ΠΕ02 (Φιλολογος)

Όταν η Τέχνη συναντά την Ιστορία. 

 
Φόρμα υποβολής συμμετοχής σε Ομίλους

 

 

Σχολικό Έτος 2015 - 2016. 

Κανονισμός λειτουργίας των εκπαιδευτικών ομίλων και των τμημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας

 

Προτεινόμενος κατάλογος για το Σχολικό Έτος 2015 - 2016

 

1. Μαρία Βλάσση ΠΕ04.02 (Χημικός)

Όμιλος Μουσικής

 

2. Μαρία Καλφάκη ΠΕ11 (Γυμναστικής)

ΟΜΙΛΟΣ ΝΕΥΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ

 

3. Λάμπρος Πόλκας ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Επιλέγοντας την Ομάδα Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών.

 

4. Πέτρος Δαμιανός ΠΕ04.01 (Φυσικός)

Πειράματα Φυσικής

 

5. Αχχιλέας Ντελλής ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Όμιλος Κινηματογράφου

 

6. Παναγιώτης Κωσταρίδης ΠΕ04.04 (Βιολογίας)

Όμιλος Βιολογίας

 

7. Δημήτρης Παπαγεωργάκης  ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Όμιλος Λογοτεχνίας

 

8. Κομνηνού Ιωάννα ΠΕ01 (Θρησκευτικών) και Ευστάθιος Λεουτσάκος ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Ψηφιακή Δημοσιογραφία και φωτογραφικό ρεπορτάζ

 

9. Δημήτρης Γιάτας ΠΕ19.01 (Πληροφορικός) και Νίκος Καψάλας ΠΕ03 (Μαθηματικός)

Όμιλος Ρομποτικής

 

10. Έφη Αργυρού  ΠΕ02 (Φιλόλογος) και Σοφία Παυλίδου  ΠΕ02 (Φιλόλογος)

Όμιλος Θεάτρου

 

Φόρμα υποβολής συμμετοχής σε Ομίλους

 

 

Σχολικό Έτος 2014 - 2015. 

 

 

Η σελίδα με το περιεχόμενο δράσεων του Εκπαιδευτικού Ομίλου «Τα ελληνικά μνημεία της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της Ουνέσκο: το παράδειγμα της Ακρόπολης»

 

Μάης 2014 - Όμιλος Δημοσιογραφίας
2ο τεύχος του περιοδικού 
Απρίλης 2014 - Όμιλος Δημοσιογραφίας
1ο τεύχος του περιοδικού 

 

Πρόγραμμα Ομίλων και Ενισχυτικής 2013-2014

  

Κανονισμός λειτουργίας των εκπαιδευτικών ομίλων και των τμημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας

 

Κατάλογος για το Σχολικό Έτος 2013 - 2014

 

1. Έφη Αργυρού - Λάμπρος Πόλκας, ΠΕ.02 (Φιλόλογοι)

Τα ελληνικά μνημεία της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO: το παράδειγμα της Ακρόπολης

  • Ώρες 2, Τάξεις: Όλες οι τάξεις του Λυκείου, Αριθμός Μαθητών: 12-20

  

2. Στάθης Λεουτσάκος, ΠΕ.02 (Φιλόλογος)

Μαθητική Δημοσιογραφία: Δημιουργία μαθητικού (ψηφιακού) περιοδικού ποικίλης ύλης

    • Ώρες 2, Τάξεις: Όλες οι τάξεις του Λυκείου, Αριθμός Μαθητών: 12-20
    • poster

 

3. Δημήτρης Παπαγεωργάκης, ΠΕ.02 (Φιλόλογος)

Λογοτεχνικό Εργαστήριο: «Αναγνώστες και Δημιουργοί»

    • Ώρες 2, Τάξεις: Όλες οι τάξεις του Λυκείου, Αριθμός Μαθητών: 12-20

   

4. Αχιλλέας Ντελλής, ΠΕ.02 (Φιλόλογος), Ιωάννα Κομνηνού, ΠΕ.01 (Θεολόγος)

Η τέχνη του Κινηματογράφου, από τη θεωρία στην πράξη.

    • Ώρες 2, Τάξεις: Όλες οι τάξεις του Λυκείου, Αριθμός Μαθητών: 12-20

 

 5. Νικόλαος Καψάλας, Γεώργιος Κοσπεντάρης, ΠΕ.03 (Μαθηματικοί)

Αντίληψη χώρου ? Γεωμετρικοί μετασχηματισμοί ? Στατιστική επεξεργασία

    • Ώρες 2, Τάξεις: Όλες οι τάξεις του Λυκείου, Αριθμός Μαθητών: 12-20

 

 6. Νίκος Χιωτέλης,  ΠΕ.03 (Μαθηματικός) - Δημήτρης Γιάτας,  ΠΕ.19 (Πληροφορικός)

Εισαγωγή στην Αλγοριθμική Σκέψη και τη Συνδυαστική με εφαρμογές στην Επιστήμη των Πιθανοτήτων

    • Ώρες 2, Τάξεις: Όλες οι τάξεις του Λυκείου, Αριθμός Μαθητών: 12-20
    • poster

  

7. Πέτρος Δαμιανός, ΠΕ.04  (Φυσικός)

Φιλοσοφία της Φυσικής

    • Ώρες 2, Τάξεις: Όλες οι τάξεις του Λυκείου, Αριθμός Μαθητών: 12-20

  

8. Παναγιώτης Κωσταρίδης, ΠΕ04.04 (Βιολόγος)

Μελετώντας την εμβρυϊκή ανάπτυξη στο Bufo bufo

    • Ώρες 2, Τάξεις: Όλες οι τάξεις του Λυκείου, Αριθμός Μαθητών: 12-20

 

 

  

 

 

Όμιλος Νεανικής Επιχειρηματικότητας του 1ου Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Αθηνών «Γεννάδειο» 

ΑΘΗΝΑ 2012-13.

Προγραμματισμός

 

Ιστολόγια Ομίλου Νεανικής Επιχειρηματικότητας

 

 

http://epeiheireingennadeios.blogspot.gr/

 

 

 

http://epiheirimatikotitanewn.wordpress.com/

 

 

 

 

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Προς τους μαθητές και μαθήτριες των ΓΕΛ-ΕΠΑΛ Αθηνών

1ο ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ «ΓΕΝΝΑΔΕΙΟ»

ΟΜΙΛΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2012 - 2013

 

το πλήρες κείμενο της πρόσκλησης

 

Αίτηση συμμετοχής μαθητών/ τριών σε ομίλους